USG ginekologiczne

usg ginekologiczne

USG ginekologiczne (transwaginalne)

 

To badanie profilaktyczne narządów płciowych kobiety za pomocą głowicy ultrasonograficznej. Jest bardzo ważne do przeprowadzenia przed ciążą, w czasie ciąży i jako regularne, stosowane co dwa lata, badanie przesiewowe. USG powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemu, gdyż pozwala na szybką diagnostykę wielu problemów i chorób.

 

USG waginalne jest podstawowych badaniem diagnostycznym, wykonywanym podczas standardowej wizyty ginekologicznej. Może wykryć zmiany w obrębie narządu rodnego, a nawet dać sygnał poważnych zaburzeń i skierować na dalsze badania. Dlaczego jest tak ważne i jak się do niego przygotować?

 

Jak przebiega badanie?

 

Kobieta powinna przed zabiegiem opróżnić pęcherz, by nie odczuwała na niego nacisku. USG może być wykonane w każdym dniu cyklu (także podczas krwawienia menstruacyjnego). Badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym na standardowym fotelu. Lekarz wprowadza do pochwy wąską sondę (o grubości 1–2 cm), na którą nałożona jest jednorazowa osłonka z żelem. Przyrząd daje obraz narządu rodnego na monitorze. Podczas obserwacji sonda nieznacznie przesuwa się w obrębie jamy macicy. Badanie nie jest bolesne. Trwa kilka lub kilkanaście minut.

 

Do czego służy USG dopochwowe?

 

USG transwaginalne jest dużo dokładniejsze w diagnostyce wszelkich zmian fizjologicznych macicy, jajowodów i jajników niż USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Za pomocą tego badania, u kobiet w ciąży i nie tylko, da się stwierdzić różnego rodzaju zmiany i problemy, np.:

 

nieprawidłowości w budowie kości miednicy

nieprawidłowości w budowie mięśni miednicy

nieprawidłowości w budowie mięśni miednicy

torbiele w obrębie narządów płciowych
ciąża pozamaciczna
nieprawidłowe umiejscowienie krążków wewnątrzmacicznych
Umów
online
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.